• Vážené dámy, vážení páni, milí absolventi!

•  Vznik školy v každom spoločenstve predstavuje mimoriadnu udalosť, pretože pre mládež škola znamená východisko získania dôležitých životných hodnôt prostredníctvom výchovy a vzdelávania.

Šesťdesiatročný vývoj našej školy bol sprevádzaný množstvom štrukturálnych i obsahových zmien, ktoré odrážali meniace sa spoločenské podmienky a nové požiadavky kladené dobou na výchovu a vzdelávanie.
           1.9.1956 vznikla z bývalej meštianskej školy jedenásťročná stredná škola, ktorá bola systémovými zmenami pretvorená na strednú všeobecnovzdelávaciu školu a v školskom roku 1970/71 na gymnázium so súčasným prechodom z trojročného na štvorročný študijný cyklus.
          K výrazným organizačným, a najmä obsahovým zmenám, došlo v 90-tych rokoch. Nová sociálno-ekonomická realita a politický systém výrazne zasiahli do systému výchovy a vzdelania , gymnázium postupne získalo  novú vnútornú profiláciu.
          V súčasnej  dynamickej dobe je mnohokrát ťažké uberať sa tým správnym smerom, aby naše budúce generácie napredovali k úspechu, aby srdcom a rozumom boli dôstojnými nasledovníkmi predošlých generácií. V tejto situácii je nesmierne dôležité mať pevné body, míľniky, ktoré určujú smer. Ich spoľahlivá znalosť je jedným z predpokladov úspešnej výchovy a vzdelávania. Základným cieľom školy od jej vzniku až po súčasnosť bolo a je poskytnúť kvalitné stredné všeobecné vzdelanie a pripraviť žiakov na štúdium na vysokých školách. V každom dielčom období bol tento strategický cieľ modifikovaný do viacerých konkrétnych podôb v nadväznosti na spoločenské potreby a pri zohľadnení záujmov žiakov z hľadiska ich budúcej profesijnej orientácie.
          Nezastupiteľné miesto vo výchovno-vzdelávacom procese má učiteľ a úroveň jeho pedagogických schopností uplatňovaných v každodennej činnosti. Vždy platilo a platí, že učiteľ, bez toho, aby si to uvedomoval, zapĺňa dôležité miesto v živote žiakov.  Tí ho nasledujú, učia sa od neho a napodobňujú ho. V tom je veľká individuálna zodpovednosť každého učiteľa. Obrazom úspešnosti pedagogického úsilia všetkých generácií učiteľov sú úspešní lekári, právnici, inžinieri, bankári, učitelia, stovky slušných a úspešných ľudí.
          Škola je navonok jednoduchá a bezproblémová inštitúcia. V skutočnosti je to miesto, kde sa odohrávajú podstatné udalosti významné pre celý život človeka. Škola je výnimočné miesto, kde sa mladí ľudia chodia učiť, spoznávať svet, nadväzovať priateľstvá a prežívať prvé lásky. Je to miesto ,kde sa rodí šťastie i nešťastie, úsmev aj slzy, úspech, ale tiež prehra. Škola je tvorivá dielňa, ktorá formuje dospievajúcu dušu, je trpezlivé a vytrvalé hľadanie zo strany učiteľa i žiaka.
          60 rokov opúšťajú brány školy zrelé osobnosti, ktoré si hľadajú vlastnú tvár a cestu.
          60 rokov to je viac než  3050 absolventov, viac ako 100 pedagógov, stovky životných príbehov a osudových stretnutí.
          60 rokov je obdobie, za ktoré patrí vďaka všetkým pedagogickým i nepedagogickým zamestnancom, ktorí sa podieľali na tomto krásnom, živom procese hľadania a formovania ľudských  osobností.
          Pri tejto príležitosti sa chcem poďakovať mojim dvom predchodcom, ktorí sú v súčasnosti na najdlhšej učiteľskej dovolenke, a ktorí celý svoj profesionálny život venovali nášmu gymnáziu. Prosím, aby na pódium prišli p. Janka Gažurová a p. Dušan Šebán.
          V závere si dovolím parafrázovať Ernesta Hemingwaya, ktorý povedal, že veľké ideály nepotrebujú len krídla ale aj terén, odkiaľ by mohli vzlietnuť. Som presvedčená, že naša škola poskytuje taký priestor, ktorý umožňuje každému absolventovi vzlietnuť.
          Želám nášmu gymnáziu veľa úspešných rokov na poli vzdelávania mladých ľudí, úspešného formovania ich mladej jedinečnosti, ako i pevné zdravie, životný optimizmus všetkým tým, ktorí na našej jubilujúcej škole zasievajú zrnká múdrosti a poznania.

RNDr. Henrieta Melišová