Správa za školský rok

Správa

o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za školský rok 2022/2023

Podľa vyhlášky Ministerstva Školstva SR 435/2020 Z.z. v znení vyhlášky 526/2021 Z.z.

§ 2. ods. 1 a Údaje o škole alebo o školskom zariadení v rozsahu: názov, adresa, telefónne číslo, webové sídlo, adresa elektronickej pošty

Údaje o škole

Názov školyGymnázium, Javorová 5, Rajec
Adresa školyJavorová 5, 015 21 Rajec
Telefón+421415424508
E-mailgymrajec@gmail.com
www stránkahttps://gymrajec.edupage.org

Vedúci zamestnanci školy

 Priezvisko, menotelefóne-mail
RiaditeľRNDr. Melišová Henrieta+421415422118gymrajec@gmail.com

Rada školy

 Titl., priezvisko, menoKontaktFunkcia
PredsedaPaedDr. Fusková Zuzana, PhD.rsgymrajec@gmail.com 
Pedagogickí zamestnanciPaedDr. Veselá Veronika podpredseda
Ostatní zamestnanciIng. Sojková Adriana  
Zástupcovia rodičovPaedDr. Pohánková Zahatlanová Mária  
 Ing. Chupáňová Anna  
 Ing. Horváthová Ivana  
Zástupca zriaďovateľaRNDr. Dobeš Peter/Slyško Peter  
 PaedDr. Stehlíková Marta  
 Ing. Ďurišová Iveta  
 Mgr. Čerňanská Alena  
Zástupca žiakovMihalcová Simona  

§ 2. ods. 1 b Údaje o zriaďovateľovi v rozsahu: názov, sídlo, telefónne číslo, adresa elektronickej pošty

Údaje o zriaďovateľovi

NázovŽilinský samosprávny kraj
SídloKomenského 48, 011 09 Žilina
Telefón041/5032205
E-mailskolstvo@zilinskazupa.sk

§ 2. ods. 1 c Informácie o činnosti rady školy alebo rady školského zariadenia, najmä počet a dátumy zasadnutí a prijaté uznesenia

Činnosť rady školy

Činnosť rady školy v školskom roku 2022/2023

Rada školy (ďalej len RŠ) zasadala v školskom roku 2022/2023 dvakrát. Na zasadnutiach sa zúčastňovala takmer v plnom počte. Na všetkých zasadnutiach bola prítomná riaditeľka školy, RNDr. Henrieta Melišová, ktorá predkladala správy a informácie podľa požiadaviek RŠ. Vzhľadom na počet zúčastnených bola RŠ vždy uznášania schopná.

Prvé zasadnutie sa konalo 19.10.2022 formou „per rollam“. Hlavným bodom programu bolo schválenie Správy o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach školy za školský rok 2021/2022. Členovia RŠ mali možnosť oboznámiť sa so správou, ktorú im predsedníčka poslala ako prílohu e-mailu spolu s rozhodnutím, že zasadnutie bude prebiehať formou „per rollam“. Súčasťou prílohy bol aj formulár na vyjadrenie stanoviska člena RŠ. Hlasujúci členovia RŠ poslali svoje vyjadrenia k predloženej správe v stanovenej lehote do 19.10. 2022, na základe ktorých bola správa jednohlasne schválená a odporúčaná na schválenie zriaďovateľovi.

Druhé zasadnutie sa konalo 31. 05. 2023 v školskej klubovni gymnázia. Hlavnými bodmi programu zasadnutia bola Správa o činnosti školy za školský rok 2022/2023 a prerokovanie a schválenie návrhu počtu žiakov, ktorých možno prijať do tried prvého ročníka pre školský rok 2024/2025. Pani riaditeľka oboznámila prítomných s výsledkami školy za školský rok 2022/2023 formou prehľadnej prezentácie, ktorá obsahovala aj informácie o aktivitách školy, podaných projektoch, úspechoch žiakov v súťažiach a predmetových olympiádach a finančných prostriedkoch školy. V programe zasadnutia ďalej pokračovala predsedníčka RŠ, ktorá predostrela prítomným členom návrh počtu žiakov, ktorých možno prijať do tried prvého ročníka pre školský rok 2024/2025. Predložený návrh bol jednohlasne schválený všetkými prítomnými členmi RŠ.

Dňa 01.12.2022 informoval ŽSK vedenie školy a predsedníčku RŠ o voľbách členov do Územnej školskej rady pri ŽSK pre nové funkčné obdobie a o možnosti nominácie zástupcov z riaditeľov, rodičov a predsedov rád škôl a školských zariadení. Vzhľadom k uvedenému predsedníčka RŠ predložila členom RŠ nomináciu p. PaedDr. Márie Pohánkovej Zahatlanovej zo zvolených zástupcov rodičov na členstvo v Územnej školskej rade pri ŽSK. Hlasovanie o uvedenej nominácii prebehlo formou „per rollam“ a jeho výsledkom bolo jednohlasné schválenie nominácie všetkými hlasujúcimi členmi RŠ. Ustanovujúce voľby do Územnej školskej rady na roky 2023-2027 sa konali 26.01.2023. Zo zástupcov rodičov nakoniec naša nominácia nebola zvolená.

Z jednotlivých zasadnutí a tiež z hlasovania boli vyhotovené zápisnice o priebehu zasadnutí a prijatých uzneseniach, ktorých súčasťou je zoznam prítomných a neprítomných členov RŠ a pozvaných hostí.

V roku 2022 nemala RŠ žiadne peňažné príjmy, náklady na jej činnosť zabezpečovala riaditeľka školy.

Poradné orgány školy a ich funkcia

Pedagogická rada

Činnosť pedagogickej rady organizuje riaditeľka školy. Pedagogická rada pracuje podľa schváleného rokovacieho poriadku, ktorý upravuje prípravu a obsah rokovania, spôsob uznášania, kontroly uznesení a zabezpečovania úloh. Platí pre všetkých pedagogických zamestnancov školy. Zasadacím dňom je spravidla tretia streda v mesiaci.

Pedagogická rada je najvyšším poradným orgánom riaditeľky školy. Má kompetenciu navrhovať, prerokúvať a pripravovať kompetentné návrhy na rozhodnutie riaditeľky školy. Môže odporúčať, resp. neodporúčať, schvaľovať alebo neschváliť návrhy členov pracovnej porady a riaditeľky školy, navrhovať opatrenia na zlepšenie práce školy, navrhovať výchovné opatrenia, hodnotiť plnenie úloh jednotlivých zamestnancov školy.

Predmetové komisie

Činnosť predmetových komisií organizujú vedúci predmetových komisií. Pracujú podľa vlastných plánov a koordinujú vzdelávaciu prácu učiteľov jednotlivých predmetov po stránke odbornej, pedagogickej a metodickej.

V školskom roku 2022/2023 pracovali na škole tri predmetové komisie:

• vzdelávacia oblasť jazyk a komunikácia - vedúci PaedDr. Tomáš Hmíra

• vzdelávacie oblasti človek a príroda, matematika a práca s informáciami, zdravie a pohyb - vedúca PaedDr. Zuzana Fusková, PhD.

• vzdelávacie oblasti človek a spoločnosť, človek a hodnoty, umenie a kultúra - vedúca Mgr. Viera Bieniková.

Predmetové komisie pracovali podľa vypracovaného plánu práce a plnili nasledovné úlohy:

- monitorovanie implementácie ŠkVP do edukačného procesu a dôsledná analýza skúseností s vyučovaním a návrh korekcie pre budúci školský rok,

- schválenie a zosúladenie tematických výchovno-vzdelávacích plánov s presnými požiadavkami na úroveň vedomostí a zručností v súlade s kompetenčným profilom absolventa a cieľovými požiadavkami na maturitnú skúšku,

- zapracovanie úloh a aktivít súvisiacich s výchovou v duchu humanizmu, so vzdelávaním v oblasti ľudských práv a predchádzania všetkých foriem diskriminácie, xenofóbie, intolerancie, rasizmu a extrémizmu, výchovou k manželstvu a rodičovstvu,

- prenášanie aktuálnych informácií zo vzdelávacích podujatí medzi členmi PK,

- koordinovanie medzipredmetových vzťahov vo výučbe príbuzných predmetov,

- diagnostikovanie dosiahnutej úrovne v jednotlivých predmetoch na základe priemernej známky a prijatie opatrení pre skvalitnenie vzdelávacej úrovne,

- dôsledné analyzovanie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov,

- podávanie návrhov pre tvorbu žiackych projektov,

- organizácia žiackych súťaží,

- evidencia, zabezpečenie využitia a dopĺňanie učebných pomôcok,

- príprava exkurzií a iných mimoškolských foriem vzdelávania,

- prehodnotenie, doplnenie a aktualizácia maturitných zadaní podľa aktuálnych cieľových požiadaviek,

- sledovanie najnovších odborných pedagogicko-psychologických publikácií a časopisov,

- organizovanie každoročného Dňa otvorených dverí.

Plán PK pre školský rok 2022/2023 bol splnený. Uskutočnili sa 3 stretnutia, v septembri 2022, vo februári a v júli 2023. Na prvom zasadnutí sa pripravil plán práce, stanovili sa úlohy členom PK, naplánovali sa exkurzie a aktualizovali tematické výchovno-vzdelávacie plány. Na druhom stretnutí vyučujúci analyzovali výchovno-vzdelávacie výsledky za prvý polrok školského roka 2022/2023, priebežne odkontrolovali plnenie tematických plánov, informovali o práci žiakov v záujmových útvaroch, ich zapájanie sa do súťaží a olympiád. Vyučujúci odsúhlasili matuitné zadania zo SJL.

V treťom stretnutí členovia predmetových komisií analyzovali výchovno-vzdelávacie výsledky za druhý polrok, vyhodnotili výsledky maturitnej skúšky zo SJL, prehodnotili prácu v krúžkoch, olympiádach a úspechy žiakov v súťažiach, zhodnotili celkovú prácu predmetovej komisie za celý školský rok.

Prijímacia komisia

V máji 2023 sa uskutočnilo zasadnutie prijímacej komisie. Prijímacia komisia v školskom roku 2022/2023 pozostávala z piatich členov:

• Ing. Sojková Adriana - koordinátor (výchovný poradca),

• Mgr. Dana Balgová - člen (pedagogický zamestnanec),

• PaedDr. Veronika Veselá - člen (pedagogický zamestnanec),

• PaedDr. Zuzana Fusková, PhD. - člen (pedagogický zamestnanec),

• PaedDr. Tomáš Hmíra - člen (pedagogický zamestnanec).

Úlohou prijímacej komisie bola kontrolná činnosť (kontrola správnosti údajov v prijatých prihláškach a zadaní úloh prijímacích skúšok, výsledkovej listiny, počtu pridelených bodov podľa schválených kritérií, poradia uchádzačov) a návrh prijatých uchádzačov do 1. ročníka školského roku 2023/2024 v zmysle zákona 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

§ 2. ods. 1 d Počet detí, žiakov alebo poslucháčov

Údaje o počte žiakov

Počet žiakov školy: 72

Počet tried: 4

Podrobnejšie informácie:

TriedaPočet žiakov
I.A20
II.A17
III.A16
IV.A19

§ 2. ods. 1 e Počet pedagogických zamestnancov, odborných zamestnancov a ďalších zamestnancov

Zamestnanci

Pracovný pomerPočet pedag. prac.Počet nepedag. prac.Počet úväzkov pedag. prac.Počet úväzkov nepedag. prac.
TPP846,363,17
DPP411,450,5
Znížený úväzok732,821,67
ZPS0200,77
Na dohodu10xx

§ 2. ods. 1 f Údaje o plnení kvalifikačného predpokladu pedagogických zamestnancov

Kvalifikovanosť pedagogických pracovníkov

početnekvalifikovanýchkvalifikovanýchspolu
učiteľov01212
vychovávateľov000
asistentov učiteľa000
    
spolu01212

Predmety vyučované nekvalifikovane

V školskom roku 2022/2023 boli všetky predmety vyučované kvalifikovane.

§ 2. ods. 1 g Informácie o aktivitách a prezentácii školy alebo školského zariadenia na verejnosti

Prehľad výsledkov súťaží a olympiád

Názov súťažePočet žiakovokr. kolokraj. kolonárod. kolomedzinár. kolo
Majstrovstvá sveta v mažoretkovom športe4   2 x 1. miesto, 4 x 2. miesto, 1 x 3. miesto
Ruské slovo3 1. - 3. miesto2. miesto 
Medzinárodný šachový turnaj1   9. miesto
Majstrovstvá Slovenska v klasickom šachu1  8. miesto 
Majstrovstvá okresu v zrýchlenom šachu pre žiakov SŠ36. miesto   

Súťaž

Meno žiaka

Umiestnenie

Medzinárodný šachový turnaj – Tatranský pohár

Daniel Kulich

9. miesto

Majstrovstvá Slovenska v klasickom šachu mládeže

Daniel Kulich

8. miesto

Majstrovstvá okresu v zrýchlenom šachu pre žiakov stredných škôl

Daniel Kulich

6. miesto

Kristína Vríčanová

26. miesto

Natália Čižmárová

29. miesto

EKO olympiáda - online

Andrea Martinková

celoštátne kolo - účasť

Simona Mihalcová

celoštátne kolo - účasť

Majstrovstvá sveta v mažoretkovom športe

Viktória Čelková

1. a 2. miesto

Andrea Martinková

1. a 3. miesto

Rebeka Vlčková

2 x 2. miesto

Vanesa Slyšková

2. miesto

Expert geniality show

Peter Šuštiak

Top Expert (Do you speak English?)

Pavol Kardoš

Top Expert (Tajomstvá prírody)

Marcus Dudáš

Top Expert (Svetobežník)

Matúš Danko

Top Expert (Tajomstvá prírody)

Daniel Kulich

Expert (Od Dunaja k Tatrám)

Geografická olympiáda

Daniel Kulich

KK – úspešný riešiteľ

Pavol Kardoš

KK – úspešný riešiteľ

Olympiáda v ANJ

Anna Gelatková

OK – úspešný riešiteľ

Marcus Dudáš

OK – úspešný riešiteľ

Ruské slovo

Margaréta Macková

KK - 1. miesto, celoštátne kolo - 2. miesto

Karyna Katsiashova

KK - 2. miesto v kategórii poézia

Andrea Martinková

KK - 3. miesto v kategórii poézia

Matematický klokan

Pavol Kardoš

Najlepšie umiestnenie za školu

Michal Kočuta

Najlepšie umiestnenie za školu

Nina Zajačková

Najlepšie umiestnenie za školu

Beh 17. novembra

Matúš Danko

17. miesto

Alexander Hradňanský

18. miesto

Timon Toth

22. miesto

Beh do strečnianskych hradných schodov

Matúš Danko

18. miesto

Timon Toth

33. miesto

Tomáš Jakubský

57. miesto

FINNkvíz

Timon Toth

úspešný riešiteľ OK

Ivana Jarinová

úspešný riešiteľ OK

Matúš Danko

úspešný riešiteľ OK

Dejepisná súťaž slovenských a českých gymnázií

Marcus Dudáš

RK - 10. miesto

Andrea Martinková

RK - 10. miesto

Simona Mihalcová

RK - 10. miesto

Aktivity a prezentácia na verejnosti

Formy prezentácie školy na verejnosti možno rozdeliť do 2 základných kategórií:

humanitárna činnosť - v spolupráci so Slovenským Červeným krížom, Ligou za duševné zdravie, Úniou nevidiacich, Ligou proti rakovine účasť na verejných zbierkach Biela pastelka, Hodina deťom, Deň narcisov. Zapájanie do dobrovoľníckych aktivít v meste Rajec v rámci týždňa dobrovoľníctva v priebehu mesiacov september 2022 a jún 2023.

pestovanie vzťahu ku škole a propagácia školy - Deň otvorených dverí, publikovanie článkov o činnosti školy do mestského časopisu Rajčan, na internetovej stránke www.gymrajec.edupage.org a Instagrame, aktívna spolupráca s inštitúciami v regióne - MsKS a mestská polícia v Rajci. Organizácia kurzov ruského jazyka pre dospelých a deti.

Činnosť školského parlamentu

Predseda - Simona Mihalcová

Členovia školského parlamentu - Daniel Kulich, Daniela Babušová, Daniel Betinský, Sára Jakubíková, Karin Serafinová, Pavol Kardoš, Ján Repáň, Alex Milučký, Jakub Knižka, Andrea Martinková, Patrik Gärtner, Tamara Prieložná, Simona Dolníková, Dominika Mičechová, Patrik Poljaček, Kristína Vríčanová, Sára Korpová.

V školskom roku 2022/2023 sa podarilo uskutočniť viaceré aktivity, ktoré sa realizovali aj v období pred pandémiou. Členovia ŠP sa zúčastnili charitatívnej zbierky Biela pastelka, Hodina deťom a Deň narcisov. Konala sa súťaž "Tematické piatky" s témou najoriginálnejší nosič školských potrieb a najoriginálnejšia pokrývka hlavy. Zároveň sa členovia ŠP podieľali aj na organizácií fašiangov a aj takýmto spôsobom priblížili tradície obcí, v ktorých žijú, svojim spolužiakom.

V budúcom školskom roku by členovia ŠP chceli pokračovať v realizácii školských a mimoškolských aktivít, ktoré vedú k spestreniu výchovno-vzdelávacieho procesu ako aj k prezentácii školy na verejnosti.

Vydávanie školského časopisu

Školský časopis What'sUp vychádza od školského roku 2021/2022 . Počas školského roka 2022/2023 vyšli 3 vydania. Cieľom školského časopisu je prinášať čitateľom (žiakom, rodičom a pedagógom) informácie zo školského prostredia prostredníctvom pravidelných a nepravidelných rubrík.

Členmi redakčnej rady v školskom roku 2022/2023 boli žiaci:

I. A: Daniela Babušová, Monika Kráľová, Nina Priečinská, Laura Virdzeková

II. A: Pavol Kardoš, Ján Repáň

III. A: Patrik Gärtner, Samuel Lokšík, Simona Mihalcová

IV.A: Lucia Kopincová

Šéfredaktorom školského časopisu bola žiačka III. A triedy Dominika Randíková. Grafický dizajn titulných stránok mal na starosti žiak III.A triedy Sebastián Mlynár. Zodpovedným vedúcim bol PaedDr. Tomáš Hmíra.

Iné aktivity

09/2022

• Nezabudnutí susedia - pietna spomienka na obete holokaustu

• Športový deň

• Európsky deň jazykov - návšteva Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici s bohatým programom pre žiakov

• Týždeň dobrovoľníctva - zapojenie do upratovacích prác v meste Rajec

• Burza vysokých škôl v Žiline - účasť žiakov IV. A triedy

• Biela pastelka - zbierka na podporu ľudí so zrakovým postihnutím

10/2022

• Prevencia extrémizmu v spoločnosti - prednáška lektorov odboru prevencie kriminality MV SR a divadelné predstavenie ochotníckeho súboru Kožkár

• Rajecká kvapka krvi v spolupráci s NTS SR

• Majstrovstvá okresu v zrýchlenom šachu

• Imatrikulácie žiakov I.A triedy

• Miss Reneta - účasť vo finále žiačky Rebeky Vlčkovej v medzinárodnej súťaži krásy žiačok stredných škôl

11/2022

• Exkurzia zo slovenského jazyka a literatúry pre žiakov III. a IV. ročníka - Literárne múzeum - Slovenská národná knižnica a Národný cintorín v Martine

• Otvorenie jazykových kurzov pre deti a dospelých

• Beh 17. novembra

• Dramafest - účasť na celoslovenskej prehliadke divadiel v ruskom jazyku v Gymnáziu J. B. Magina vo Vrbovom

• Veniec pre veteránov - kladenie vencov pri príležitosti skončenia 1. svetovej vojny pri pamätníku Jozefa Gabčíka v RT - Poluvsie

• Pišqworky - obvodné kolo

• EXPERT GENIALITY SHOW

• Divadelné predstavenie Don Quijote - Dom odborov v Žiline

• „Čína - ríša za veľkým múrom“ - vzdelávací projekt Svet okolo nás

12/2022

• Tematický deň - „Deň bez školských tašiek“

• Zapojenie do projektu „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“ - vianočné darčeky pre osamelých neznámych seniorov

• Deň otvorených dverí, súťaž o najkrajšiu matriošku

• Školské kolo olympiády v ruskom jazyku

• Vianočné trhy - celodenný výlet do Katowíc

• II. ročník celoškolského stolnotenisového turnaja žiakov, pedagógov a absolventov školy

• Súťaž FiNNkvíz - úspešní riešitelia okresného kola súťaže v oblasti finančnej gramotnosti

01/2023

• Ruské slovo - organizácia 17. ročníka krajského kola súťaže v spolupráci s mestom Rajec - téma Svet prírody

02/2023

• Lyžiarsky a snowboardový výcvik - 1. a 2. ročník

• Valentínska kvapka krvi pod záštitou Slovenského červeného kríža

• Fašiangy v škole

• Tematický deň - „Najoriginálnejšia pokrývka hlavy“

03/2023

• Exkurzia žiakov IV. A triedy - múzeum židovskej kultúry v Žiline a Rosenfeldov palác

• Zbierka „Hodina deťom“

• Písomná časť maturitných skúšok

• Matematický klokan

• Geografická olympiáda - krajské kolo (prezenčne)

• Výmenný pobyt v Litve - mesto Klaipeda, ruské gymnázium

04/2023

•Dejepisná súťaž gymnázií SR a ČR

•Návšteva predsedníčky ŽSK - Ing. Eriky Jurinovej

•Charitatívna zbierka „Deň narcisov“

•Deň Zeme - tradičné zapojenie sa do skrášlenia a očisty mesta

•Pietny akt - kladenie vencov pri pamätníku obetí II. svetovej vojny na námestí pri príležitosti oslobodenia mesta Rajec

•Zájazd do Gruzínska - geograficko-jazyková exkurzia

05/2023

• Návšteva žiakov a pedagógov z Litvy, výmenný pobyt

• Beh do strečnianskych hradných schodov

• Zájazd do Španielska a Francúzska - historicko-jazyková exkurzia

• Divadelné predstavenie - ochotnícke divadlo Kožkár „Malina, krávka naša milená“

06/2023

• Školský turnaj v hre "Gorodky"

• Školský florbalový turnaj

• Župná kalokagatia

• Týždeň dobrovoľníctva - zapojenie do upratovacích prác v meste Rajec

§ 2. ods. 1 h Informácie o projektoch, do ktorých je škola alebo školské zariadenie zapojené

Projekty

Projekty, do ktorých je škola zapojená, ich zameranie, stručná charakteristika

a) Dlhodobé

- Národný projekt edIT - zlepšenie technologickej pripravenosti na dištančnú/hybridnú výučbu, sanácia rizikových skupín ohrozených školským neúspechom; koordinovaná digitálna transformácia škôl

- On-line učebnica ekonómie a podnikania - ekonomické vzdelávanie

- Viac ako peniaze - finančné vzdelávanie

b) Krátkodobé

- Podaj mi ruku/ Aktívne a zodpovedne na čerstvom vzduchu

- Talentovaná mládež/ Za obhajobou titulu majsteriek sveta

- Vráťme šport do škôl/Každá voľná chvíľa za zvukov loptičiek

c) V školskom roku 2022/2023 boli školou vypracované projekty:

- Podaj mi ruku/ Aktívne a zodpovedne na čerstvom vzduchu

- Talentovaná mládež/ Za obhajobou titulu majsteriek sveta

- Vráťme šport do škôl/Každá voľná chvíľa za zvukov loptičiek

- Spoločne meníme a obohacujeme vzdelávanie

§ 2. ods. 1 i Informácie o výsledkoch inšpekčnej činnosti vykonanej Štátnou školskou inšpekciou v škole alebo v školskom zariadení

Výsledky inšpekčnej činnosti

Dátum poslednej inšpekčnej kontroly: 13. 02. 2019

Druh inšpekcie:

Inšpekcia zameraná na zistenie úrovne dosiahnutých kompetencií v oblasti prírodovednej gramotnosti - testovanie žiakov končiaceho ročníka. Inšpekciu vykonala Ing. Jana Kasmanová, školská inšpektorka - ŠIC Žilina.

§ 2. ods. 1 j Informácie o priestorových podmienkach a materiálno-technických podmienkach školy alebo školského zariadenia

Materiálno-technické podmienky

Škola má k dispozícii nasledovné priestory:

a) teoretické učebne - kmeňové triedy (7) - z toho 4 úplne využívané a 1 využívaná príležitostne a 2 miestnosti prenajaté

b) odborné učebne:

- cudzích jazykov (2)

- IVT/PC (2)

- biológie (1)

- chémie (1) + chemické laboratórium (1)

- mediálna učebňa (1)

c) posilňovňa

d) kabinety (kabinetné zbierky učebných pomôcok) - matematiky, fyziky, slovenského jazyka a literatúry, telesnej a športovej výchovy, geografie, dejepisu, chémie, cudzích jazykov, biológie, CO, občianskej náuky

e) ostatné priestory pre potreby žiakov - školská klubovňa, knižničný fond, sklad školských učebníc, školské šatne.

f) administratívne priestory - kancelária riaditeľky školy, kancelária HSM, kancelária ekonómky školy a zborovňa.

Každá trieda je vybavená dostatočným počtom vhodného školského nábytku (školské stoly a stoličky a iné potrebné zariadenie podľa druhu učebne). Okrem priestorov na vyučovací proces sa na prízemí budovy a na každom poschodí nachádzajú zariadenia na osobnú hygienu delené podľa pohlavia. Na prízemí, okrem hygienického zariadenia pre žiakov a zamestnancov, sa nachádza pri posilňovni sprchovací kút.

Škole chýba telovýchovné zariadenie. V budove sa nachádza iba posilňovňa vybavená posilňovacími strojmi a spinningovými bicyklami. Na vyučovanie telesnej výchovy sa využíva okrem vlastných priestorov aj vonkajší školský areál ZŠ Lipová 2, Rajec, kde sa nachádza bežecká dráha, basketbalové ihrisko, plážové volejbalové ihrisko, veľké zatrávnené futbalové ihrisko a malé futbalové ihrisko s umelým trávnikom. Škola nemá vlastnú školsku jedáleň. Stravovanie pre žiakov a zamestnancov školy je zabezpečené v ZŠ Lipová 2, Rajec.

V školskom roku 2021/2022 sa podarilo z finančných prostriedkov zriaďovateľa v rámci projektu "Podaj mi ruku" a vlastných zdrojov školy, zariadiť školskú klubovňu, v ktorej môžu žiaci kreatívnym spôsobom tráviť voľný čas.

V školskom roku 2022/2023 sa zrealizoval prívod teplej vody do hygienických zariadení, opravila sa strecha a poškodené žalúzie v budove školy, vymaľovali sa komunikačné priestory na schodisku a 2. NP a odstránil sa havarijný stav opadávajúcej omietky na 4. NP. Zabezpečila sa renovácia školských stolov v 1 kmeňovej učebni.

Na doplnenie a vybavenie kabinetných zbierok učebných pomôcok (prevažne odbornou literatúrou a učebnicami) sme okrem pridelených finančných prostriedkov využívali aj vlastné prostriedky, dary od sponzorov, rodičov a občianskeho združenia Vzdelanie - Brána do života.

§ 2. ods. 1 k Informácie o oblastiach, v ktorých škola alebo školské zariadenie dosahuje dobré výsledky, o oblastiach, v ktorých má škola alebo školské zariadenie nedostatky, vypracované v súčinnosti s radou školy alebo s radou školského zariadenia, ak je zriadená

Úspechy a nedostatky

Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky:

- kvalifikovanosť pedagógov

- priaznivá klíma školy - individuálny prístup

- realizácia kultúrnych, spoločenských, charitatívnych a iných podujatí (poznávacie zájazdy, návšteva divadelných predstavení a kultúrnych podujatí, besied)

- zvyšovanie a podpora odborného rastu pedagógov

- systematická práca triednych učiteľov, výchovného poradcu, koordinátora prevencie pri riešení výchovno-vzdelávacích problémov

- dobrá spolupráca s odbornou verejnosťou a VŠ (prednášky, besedy)

- pravidelná prezentácia aktivít školy na verejnosti prostredníctvom sociálnych sietí (Facebook a Instagram) pozitívne ovplyvnila prijímacie konanie na našu školu

- organizácia krajského kola súťaže Ruské slovo, ktorá bola hodnotená verejnosťou ako na veľmi vysokej úrovni

- vyhľadanie gymnázia s vyučovacím jazykom ruským ako partnerskú školu v Klaipėde v Litve

- zapojenosť žiakov do dobrovoľníckych aktivít v mesiacoch september a jún v meste Rajec

Oblasti, v ktorých sú nedostatky a treba úroveň výchovy a vzdelávania zlepšiť:

- nedostatočná zapojenosť žiakov a pedagógov do prípravy a realizácie projektov na rôznych úrovniach (školská, regionálna, celoslovenská a medzinárodná)

- chýbajúca plynofikácia chemického laboratória

- škola nemá vlastnú telocvičňu

- motivácia študentov k dosahovaniu lepších študijných výsledkov

- zapojenosť žiakov do predmetových olympiád

Návrh opatrení:

• Posilniť autonómiu školy a vytvoriť priestor na uskutočnenie skvalitnenia výchovy a vzdelávania podľa potrieb a požiadaviek regiónu, zamestnávateľov, rodičov a ďalších zainteresovaných.

• Zvyšovať kredit školy v regionálnej verejnosti rôznymi formami prezentácie, predovšetkým prostredníctvom sociálnych sietí, zvyšujúci záujem o štúdium na našej škole následne umožní prísnejší výber uchádzačov.

• Neustále zvyšovať kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu, reagovať na meniace sa požiadavky trhu práce a na meniace sa požiadavky a nároky vysokých škôl.

• Aktualizačným vzdelávaním reagovať na potrebu digitalizácie vzdelávacieho procesu.

• Nároky a úroveň požadovaných vedomostí, zručností a ich hodnotenie zosúladiť s kompetenčným profilom absolventa gymnázia 21. storočia.

• Dôsledne analyzovať dosiahnuté študijné výsledky, vyhodnocovať ich úroveň a prijímať opatrenia na zlepšenie výchovno-vzdelávacieho procesu.

• Zaviesť systém kontroly formou riaditeľských testov v nosných predmetoch SJL, RUJ, ANJ, MAT.

• Prijať opatrenia v školskom poriadku žiakov na zníženie absencie.

• Objektivizovať hodnotenie žiakov v jednotlivých predmetoch.

• Sledovať aj naďalej výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie finančných prostriedkov z grantových programov v rámci Úradu ŽSK a MŠVVaŠ SR a pokúsiť sa o ich úspešnú realizáciu.

• Rôznymi aktivitami zlepšiť estetizáciu interiéru a exteriéru priestorov školy.

• Prostredníctvom zainteresovanosti všetkých vyučujúcich zvýšiť zapojenie žiakov do účasti na súťažiach, krúžkovej činnosti a iných aktivít organizovaných školou.

• Naďalej prezentovať študijný odbor - slovensko-ruské bilingválne štúdium.

Vyhodnotenie koncepčného zámeru rozvoja školy stanoveného pre školský rok 2022/2023:

- pokračovali sme v plnení strategických cieľov definovaných podrobnejšie v Koncepcii rozvoja školy pre oblasť riadiacu a personálnu, oblasť výchovy a vzdelávania, sociálnu oblasť, oblasť kontaktu školy s

komunitou,

- snažili sme sa zabezpečiť čo najlepšie podmienky pre dištančné vzdelávanie - zapojenie do Národného projektu edIT,

- venovali sme pozornosť odporúčaným prioritám zo Sprievodcu školským rokom 2022/23 a zapracovali ich do plánov práce koordinátora prevencie a zdravého životného štýlu, koordinátora výchovy k

ľudským právam, koordinátora environmentálnej výchovy a do plánu práce výchovného a kariérneho poradcu, ktoré boli pravidelne kontrolované vedením školy,

- niektoré dištančné formy vzdelávania sme využili aj pri samotnom vzdelávaní pedagogických zamestnancov,

- snažili sme sa vytvárať podmienky pre pozitívnu motiváciu žiakov, aktívne učenie sa, zavádzať aktivizujúce metódy rozvíjajúce kľúčové kompetencie žiakov s dôrazom na stimuláciu činnostného učenia sa a rozvoj kritického myslenia,

- zúčastnili sme sa so žiakmi dobrovoľníckych aktivít v súlade s Koncepciou výchovy a vzdelávania detí a mládeže k dobrovoľníctvu,

- vytvárali sme priaznivé prostredie na implementáciu inovačných pedagogických metód s využitím DT,

- venovali sme pozornosť aj rozvíjaniu digitálnej gramotnosti a kompetencií žiakov v tejto oblasti,

- vzhľadom k bilingválnej sekcii štúdia sme hľadali partnerskú školu v medzinárodnom prostredí,

- monitorovali sme vedomostnú úroveň žiakov 1. ročníka,

- realizovali sme aktivity k prevencii extrémizmu, radikalizmu a viedli sme žiakov k tolerancii k inakosti a výchovy k ľudským právam,

- naďalej sme prezentovali študijný odbor - bilingválne štúdium žiakom ZŠ a ich rodičom v regióne aj v širšom okolí, predovšetkým prostredníctvom sociálnych sietí.

§ 2. ods. 4 a SŠ: Počet žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami

ŠVVP na SŠ

Počet žiakov so ŠVVP: 1

§ 2. ods. 4 b SŠ: Počet prijatých žiakov do prvého ročníka v školskom roku, v ktorom sa správa vypracúva

Prijatí žiaci

Počet prihlásených žiakov na prijímacie skúšky: 37 / 17 dievčat

Počet žiakov prijatých bez prijímacej skúšky: 0 / 0 dievčat

Počet žiakov prijatých po úspešnom absolvovaní prijímacích skúšok: 32/ 16 dievčat

Počet zapísaných prvákov k 30.6.2022: 21 / 10 dievčat

Skutočný počet žiakov 1. ročníka k 15.9.2022: 22 / 12 dievčat


 Gym 8.ročGym 5. ročGym 4.ročSOŠSOUOUInéSpolu
prihlásení0370000037
prijatí0320000032
% úspešnosti086,490000086,49

§ 2. ods. 4 e SŠ: Zoznam študijných odborov a zoznam učebných odborov a ich zameraní, v ktorých škola zabezpečuje výchovu a vzdelávanie; ak ide o strednú odbornú školu, uvádza sa aj informácia, že ide o odbor vzdelávania, v ktorom sa odborné vzdelávanie a príprava uskutočňuje v systéme duálneho vzdelávania

Odbory

TriedaŠtudijný (učebný) odborZameranie
I.A7902J 74 gymnáziumbilingválne štúdium
II.A7902J 74 gymnáziumbilingválne štúdium
III.A7902J 74 gymnáziumbilingválne štúdium
IV.A7902J 74 gymnáziumbilingválne štúdium

§ 2. ods. 4 f SŠ: Výsledky hodnotenia žiakov podľa poskytovaného stupňa vzdelania

Klasifikácia tried

TriedaANJBIODEJFYZGEGCHEINFKRKMOFMATMRJOBNORURKKRUL
I.A1,242,24 2,56 2,35  1,352,53     
II.A1,242,122,122,882,062,76 2,24 2,59 2 2,12 
III.A2,062,251,942,51,812,191,192,25 2,69 1,81 1,88 
IV.A2,052,162,32 1,741,9522,26 32,2621,262,112,37

TriedaRUR2RJSEKSSJSJLSprTSVUKL
I.A 2,11  2,511 
II.A2,531,82  2,4711 
III.A 2,31  2,31111,56
IV.A2,212,2112,212,5311 

Prospech žiakov

TriedaPočetVyznamenaníVeľmi dobreProspeliNeprospeliNeklasifikovaníSprávanie 2Správanie 3Správanie 4
I.A2029801000
II.A1726810000
III.A1636610000
IV.A19511300000

§ 2. ods. 4 g SŠ: Výsledky úspešnosti školy pri príprave žiakov na výkon povolania

Úspešnosť školy pri príprave žiakov

PredmetÚroveňPočet žiakovPriemerná úspešnosť/Priemerný prospech
PFEČ   
slovenský jazyk a literatúra 1961,8
    
PFIČ   
slovenský jazyk a literatúra 1974,44
    
ÚFIČ   
slovenský jazyk a literatúra 191,79

§ 2. ods. 4 h SŠ: Výsledky uplatniteľnosti žiakov na trhu práce alebo úspešnosti prijímania žiakov na ďalšie štúdium

Uplatnenie žiakov

V školskom roku 2022/2023 škola nemala absolventov. V tomto školskom roku žiaci študovali už iba v bilingválnej sekcii a pokračujú v štúdiu v V. ročníku.

§ 2. ods. 5 a Informácie o finančnom zabezpečení výchovno-vzdelávacej činnosti školy alebo školského zariadenia podľa osobitného predpisu

Finančné a hmotné zabezpečenie

Štruktúra príjmov podľa zdrojov financovania:

Prostriedky zo štátneho rozpočtu v rozpočtovej kapitole MŠVVaŠ SR

334 301,- €

Normatívne bežné výdavky spolu

309 118,- €

Mzdy a poistné – v tom:

275 529,- €

Odmeny podľa KZVS

8 178,- €

Odmeny pedagogických zamestnancov

898,- €

Dofinancovanie osobných nákladov – zvýšenie platových taríf od 01.07.2023

3 328,- €

Maturitné skúšky

650,- €

Jazykové kurzy pre deti odídencov z Ukrajiny

275,- €

 

Prevádzka – v tom:

33 589,- €

Dofinancovanie prevádzkových nákladov

3 497,- €

Maturitné skúšky

78,- €

Jazykové kurzy pre deti odídencov z Ukrajiny

1 341,- €

 

 

 

Nenormatívne bežné výdavky spolu

25 183,- €

Asistenti učiteľa pre žiakov so zdravotným znevýhodnením

1 047,- €

 

Vzdelávacie poukazy

2 010,- €

Príspevok na edukačné publikácie

803,- €

Príspevok na kurz pohybových aktivít v prírode

4 050,- €

Príspevok na špecifiká

17 273,- €

 

Prostriedky od iných fyzických a právnických osôb za prenájom priestorov

6 012,- €

Príspevky a dary

2 950,- €

 

Iné zdroje podľa osobitného predpisu

3 959,- €

Bežné výdavky spolu

334 301,- €

Kapitálové výdavky spolu

0,- €

ZDROJE FINANCOVANIA SPOLU

348 522,- €

Štruktúra výdavkov  podľa rozpočtovej klasifikácie a zdrojov financovania:

610

Mzdy, platy a ostatné osobné vyrovnania

204 877,- €

mimoriadne odmeny a dofinancovanie miezd

9 010,- €

 

finančné prostriedky na asistenta učiteľa

776,- €

 

finančné prostriedky na maturitné skúšky

483,- €

finančné prostriedky za vzdelávacie poukazy

480,- €

 

finančné prostriedky na jazykové kurzy pre deti odídencov

34,- €

 

611

Tarifný plat

158 933,- €

612

Príplatky

15 372,- €

612001

Osobné príplatky

5 235,- €

612002

Ostatné príplatky

10 137,- €

614

Odmeny, z toho

30 572,- €

mimoriadne odmeny

6 762,- €

odmeny za maturitné skúšky

186,- €

odmeny za krúžkovú činnosť

480,- €

 

jubilejné odmeny

135,- €

 

620

Poistné a príspevok do poisťovní, z toho:

72 511,- €

mimoriadne odmeny a dofinancovanie miezd

3 393,- €

 

finančné prostriedky na asistenta učiteľa

271,- €

 

finančné prostriedky na maturitné skúšky

167,- €

finančné prostriedky za vzdelávacie poukazy

134,- €

621

Príspevky do poisťovní (VŠZP)

14 194,- €

623

Príspevky do ostatných poisťovní

6 142,- €

625

Poistné do Sociálnej poisťovne

51 545,- €

625001

Nemocenské poistenie

2 898,- €

625002

Starobné poistenie

29 019,- €

625003

Úrazové poistenie

1 662,- €

625004

Invalidné poistenie

6 078,- €

625005

Poistenie v nezamestnanosti

2 043,- €

625007

Poistenie do rezervného fondu

9 845,- €

627

Príspevok zamestnávateľa na DDP

630,- €

630

Tovary a služby, z toho:

63 957,- €

dofinancovanie prevádzkových nákladov

3 267,- €

 

jazykové kurzy pre deti odídencov

1 341,- €

 

maturitné skúšky

78,- €

vzdelávacie poukazy

1 396,- €

príspevok na edukačné publikácie

803,- €

príspevok na kurz pohybových aktivít v prírode

4 050,- €

 

príspevok na špecifiká

17 273,- €

 

 

prostriedky z rozpočtu VÚC

1 300,- €

 

vlastné finančné prostriedky

6 426,- €

 

dary

2 000,- €

 

631

Cestovné náhrady

1 110,- €

631001

cestovné náhrady – tuzemské

993,- €

631002

cestovné náhrady – zahraničné

117,- €

632

Energie, voda a komunikácie

19 003,- €

632001.1

Elektrická energia

1 919,- €

632001.2

Plyn

11 852,- €

z toho uhradené z vlastných prostriedkov

1 133,- €

632002

Vodné, stočné (refundácia nákladov ZŠ, Lipová 2, Rajec)

1 921,- €

632003

Poštové a telekomunikačné služby

214,- €

632004

Komunikačná infraštruktúra

2 865,- €

632005

Telekomunikačné služby

232,- €

633

Materiál

18 022,- €

633001

Interiérové vybavenie

5 198,- €

 

633002

Výpočtová technika

3 059,- €

633003

Telekomunikačná technika

80,- €

633004

Prevádzkové stroje, prístroje, zariadenia, technika a náradie

86,- €

 

633006

Všeobecný materiál, z toho:

5 119,- €

633009

Knihy, učebnice, učebné pomôcky

3 580,- €

633010

Pracovné odevy, obuv a pracovné pomôcky

86,- €

 

633013

Softvér

365,- €

 

633018

Licencie

449,- €

634

Dopravné

950,- €

 

634004

Prepravné a nájom dopravných prostriedkov

950,- €

 

635

Rutinná a štandardná údržba

7 332,- €

 

635001

Interiérového vybavenia

264,- €

 

635006

Budov, objektov alebo ich častí

7 068,- €

 

636

Nájomné za nájom

1 463,- €

 

636001

Budov, objektov alebo ich častí

600,- €

 

636002

Prevádzkových strojov, prístrojov, zariadení, techniky a náradia

863,- €

 

637

Služby

16 077€

637001

Školenia

1 221,- €

637003

Inzercia

18,- €

637004

Všeobecné služby

6 239- €

637006

Náhrady

38,-€

637012

Poplatky

42,- €

637014

Stravovanie

2 753,- €

637015

Poistné

1 402,- €

637016

Prídel do sociálneho fondu

1 794,- €

637027

Odmeny zamestnancov mimopracovného pomeru

1 871,- €

637035

Dane

699,- €

640

Bežné transfery, z toho:

1 081,- €

642

Transfery jednotlivcom a neziskovým právnickým osobám

1 081,- €

642015

Nemocenské dávky

1 081,- €

600

Bežné výdavky

342 426,- €

700

Kapitálové výdavky

0,- €

 

§ 2. ods. 5 b Informácie o aktivitách školy alebo školského zariadenia, ktoré realizuje pre deti alebo pre žiakov v ich voľnom čase

Voľnočasové aktivity

Názov záujmového krúžkuPočet detíPočet skupínVedúci
Matematický 19 PaedDr. Zuzana Fusková, PhD.
Matematický 220 PaedDr. Zuzana Fusková, PhD.
Novinársky14 PaedDr. Tomáš Hmíra
Stolnotenisový16 Mgr. Ladislav Loužecký

§ 2. ods. 5 c Informácie o spolupráci školy alebo školského zariadenia s rodičmi detí alebo žiakov alebo s inými fyzickými osobami, ktoré majú deti alebo žiakov zverené do osobnej alebo pestúnskej starostlivosti

Spolupráca školy s rodičmi

V školskom roku 2022/2023 pracovala na škole Rada rodičov, ktorú tvorili zvolení zástupcovia rodičov jednotlivých tried.

Rada rodičov spolupracovala s vedením školy pri nasledovných činnostiach:

• v systematickom poskytovaní informácií rodičom o dianí v škole prostredníctvom triednych zástupcov,

• pri riešení problémov výchovy a vzdelávania žiakov, pri organizačnom a finančnom zabezpečení kultúrnych alebo športových podujatí školy,

• pri usmerňovaní vzťahu rodičov ku škole a naopak,

• v rámci svojich možností poskytovala škole materiálnu, organizačnú a personálnu pomoc pri práci so žiakmi,

• zhromažďovala a riešila námety, pripomienky a požiadavky rodičov týkajúce sa výchovy a vzdelávania žiakov.

Výbor Rady rodičov prostredníctvom svojho pokladníka hospodáril so zverenými finančnými prostriedkami, získanými zo schválených príspevkov rodičov. V školskom roku 2022/2023 boli financované:

• odmeny za výborný prospech,

• odmeny za umiestnenie v rôznych súťažiach,

• nákup učebných a iných pomôcok pre skvalitnenie výchovno-vzdelávacej činnosti v škole,

• poistenie žiakov.

Spolupráca školy s rodičmi si vyžaduje spätnú väzbu, ktorá sa uskutočňuje prostredníctvom triednych učiteľov na základe telefonického rozhovoru, osobným, prípadne písomným kontaktom, prostredníctvom Edupage. Vedeniu školy a všetkým zamestnancom záleží na spolupráci s rodičovskou verejnosťou.

Záver

Vypracovala: RNDr. Melišová Henrieta

V Rajci, 13. októbra 2023

Správa prerokovaná v pedagogickej rade dňa: 30. 06. 2023

Vyjadrenie rady školy

ZÁPISNICA

zo zasadnutia rady školy

Škola: Gymnázium, Javorová 5, 015 21 Rajec

Dátum zasadnutia: 20.10.2023, formou „per rollam“

Hlasujúci členovia:

PaedDr. Zuzana Fusková, PhD., PaedDr. Veronika Veselá, Ing. Adriana Sojková, Simona

Mihalcová, Ing. Anna Chupáňová, PaedDr. Mária Pohánková Zahatlanová, Ing. Ivana

Horváthová, Mgr. Alena Čerňanská, Ing. Iveta Ďurišová, Mgr. Soňa Paprskárová, Peter

Slyško

Program:

1. Schválenie Správy o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za

školský rok 2022/2023

Vedenie školy s p. riaditeľkou RNDr. Henrietou Melišovou vypracovalo Správu

o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za školský rok 2022/2023

podľa vyhlášky MŠVVaŠ SR č.435/2020 Z. z. v znení vyhlášky č. 526/2021 Z. z.. Členovia

rady školy mali možnosť oboznámiť sa so správou, ktorú im predsedníčka poslala ako prílohu

e-mailu spolu s rozhodnutím, že zasadnutie bude prebiehať formou „per rollam“. Súčasťou

prílohy bol aj formulár na vyjadrenie stanoviska člena rady školy, ktorý bolo potrebné vyplniť

a odoslať v stanovenej lehote do 20.10. 2023. Každý hlasujúci člen rady školy bol

oboznámený so Správou o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za

školský rok 2022/2023 a vzal ju na vedomie. Vyjadrenia hlasujúcich členov rady školy

posielame ako prílohu zápisnice.

Predložená Správa o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a

podmienkach za školský rok 2022/2023 bola jednomyseľne schválená všetkými

hlasujúcimi členmi rady školy a odporúča sa na schválenie zriaďovateľovi - Žilinskému

samosprávnemu kraju.

Zápisnicu vyhotovila: PaedDr. Zuzana Fusková, PhD., predsedníčka rady školy

Zápisnicu overila: RNDr. Henrieta Melišová, riaditeľka školy

Rajec 23.10. 2023